تفاوت ام دی اف و نئوپان
۰

تفاوت ام دی اف و نئوپان

ورق های چوبی فشرده ای که بیشترین مصارف را در دکوراسیون داخلی و تهیه مسنوعات چوبی دارد، ام دی اف نام دارد. این فرآورده چوبی نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تهیه می گردد.

در واقع ام دی اف ها خرده چوب هایی هستند که با چسب و فشار فشرده می شوند و برای مصارف گوناگونی از قبیل: در مبلمان اداری منزل، درها و بدنه کابینت، ‌لوازم اتاق خواب و تخت خواب، مبلمان کودکان،‌ مبلمان و لوازم دستشویی و حمام،‌ روکوب دیوار، ‌پارتیشن، کتابخانه و کمد و انواع قفسه و… استفاده کرد.

هر ورق فیبر از یک بخش داخلی دارد و یک بخش خارجی. بخش داخلی آن مغز فیبر و بخش بیرونی آن روکش است. این روکش ها می تواند در طرح و رنگ های متنوع و مختلفی باشند.

روکش های ساده، روکش های طرح انواع چوب مثل طرح چوب گردو یا چوب کنار

 

نوع مغزها تفاوت میان ام دی اف و نئوپان را ایجاد می کند. این تنوع در مغزها ویژگی های مختلفی را دارا می باشد. به طور مثال میزان مقاومت، تفاوت در وزن هر ورق، کاربرد در مصارف مختلف به نوع مغزی هر ورق بستگی دارد.

 

ام دی اف یا نئوپان کدام بهتر است؟

قبل از هر گونه مقایسه و بررسی اجازه دهید با هر کدام از این ورق ها آشنا شویم و ویژگی ها و کاربرد های هر یک را بررسی کنیم.

 

1. ام دی اف

ام دی اف تخته چوبی است که تحت فشار دما و رزین به علاوه خرده چوب تشکیل شده است. این تخته فیبر که مخفف Medium Density Fiberboard می باشد به معنی فیبر یا الیاف با چگالی یا تراکم متوسط است.

ترکیب خرده چوب و رزین که با حرارت بالا پرس می شوند، این ترکیب در برابر رطوبت مقاوم است و آسیب نمیبیند بنابراین برای مصارفی از قبیل کابینت سازی و محیط آشپزخانه که رطوبت بالایی دارد؛ مناسب است.

ام دی اف در برابر حرارت و آتش سوری و رطوبت فوق العاده مقاوم است.

از این رو علاوه بر کاربرد بالایی که در صنعت کابینت سازی دارد، برای صنایع مختلف دیگری نیز به کار برده می شود.

 

در واقع ام دی اف از مواد دور ریختی چوب ساخته می شود بنابراین از قطع درختان جلوگیری می کند و کمک بزرگی به محیط زیست می کند. ام دی اف به خاطر بازیافت مواد دور ریختی ساخته می شود طرفداران زیادی دارد و دوستداران محیط زیست از این صنعت حمایت می کنند.

تنها چیزی که باعث می شود ام دی اف را کمی ناسالم کند و آلودگی هوا را به دنبال داشته باشد فرمالیید درون رزین است.

ام دی اف نازک

ام دی اف نازک یا Thin MDF به دلیل وزن کمتر و سبک تر برای مصارفی که توانایی تحمل وزن بالا را ندارند مناسب است مانند صفحات پشتی کابینت، پنل چهارچوب، در پارتیشن سازی و همچنین کمد و کتابخانه و قفسه سازی کاربرد دارد.

ام دی اف ضخیم

ام دی اف ضخیم یا Thick MDF در صنایع ساخت اثاثیه و مبلمان، سرویس خواب، در ساختمان سازی و ساخت ستون و آرک های داخلی ساختمان کاربرد دارد.

 

2. نئوپان

لترون یا همان نئوپان ورق فیبر با روکش ام دی اف است با این تفاوت که مغزی آن با ام دی اف متفاوت است.

میزان چگالی و تراکم ام دی اف در مقایسه با نئوپان بیشتر است.

نئوپان از خرده چوب های بزرگتر ساخته می شود ولی در ام دی اف از خرده های ریزتر برای ساخت بهره می برند، از این رو تراکم و مقاومت ام دی اف در مقایسه با نئوپان بیشتر است.

از طرفی قیمت نئوپان در مقایسه با ام دی اف کمتر است بنابراین اگر هزینه برای شما مهم است، در برخی از کاربردها می توانید نئوپان را جایگزین ام دی اف کنید.

البته به همان میزان که نئوپان از ام دی اف ارزان تر است، مقاومت آن نیز کمتر است و تحت فشار می شکند.

 

در جدول زیر تفاوت ام دی اف و نئوپان را با جزییات بیشتر شرح داده ایم:

ام دی اف                                                                                        نئوپان

محکم و مقاوم در برابر فشار در اثر فشار، شکم می دهد
مقاومت نسبی در برابر رطوبت و آب خوردگی سریعا با نفوذ آب باد می کند و تغییر شکل می دهد
وزن سنگین تر وزن سبک تر
مناسب برای ساختن کابینت، کتابخانه و میز کار مناسب برای ساختن تختخواب
قیمت بالاتر قیمت کمتر از mdf می باشد

 

 

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

09021217606
X