مزایا و معایب ام دی اف
۰

ام دی اف رایج ترین متریال در صنایع چوبی

ام دی اف به عنوان رایج ترین متریال در صنایع مختلف از جمله: صنایع مبلمان و سرویس خواب و کابینت آشپزخانه و… استفاده می شود؛ در این مقاله به تفکیک به مزایا و معایب ام دی اف خواهیم پرداخت.

در مطالب پیشین در رابطه با کاربرد این ورق ها که به صورت خام و روکش شده مورد استفاده قرار میگیرد صحبت کردیم.

اما در این مطلب به طور تخصصی به مزایا و معایب ام دی اف می پردازیم تا بیشتر با این ورق های فیبر با چگالی بالا آشنا شویم و بدانیم چرا این ورق ها امروزه جایگزین قدرتمندی به جای چوب شده است و توانسته با قدرت بسیار بازار را در دست بگیرد.

 

اجازه دهید ابتدا با مزیت های این ورق ها شروع کنیم.

مزایا

کار کردن با این ورق ها ساده است و سطوح صاف و صیقلی آن، ظاهری زیبا را به محصول می بخشد.

برش، نصب و کار با ام دی اف ساده است و به راحتی در صنایع مختلف از جمله مبلمان، ساخت میز و بوفه و کتابخانه بکار می رود.

از آنجایی که برای تولید ام دی اف از خرده چوبها و مواد بازیافتی استفاده میشود؛ کمک بزرگی به محیط زیست و درختان است و  این مورد برای حافظان و علاقه مندان محیط زیست یک مزیت عالی به شمار می رود.

در تولید ام دی اف از متریال و موادی خاص استفاده می شود که حشرات را دور می کند. بنابراین بیشتر محیط های مرطوب که رشد و تکثیر حشرات بیشتر است، استفاده از مبلمان ام دی اف توصیه می شود.

ام دی اف با روکش های ضد آب در مقابل رطوبت مقاوم است و تا زمانی که آب به مغزی ورق ها نفوذ نکند، عمر بالایی خواهد داشت. بنابراین در محیط هایی که زیاد با آب سروکار دارد مناسب است.

از آنجایی که ام دی اف در مقایسه با چوب قیمت پایین تری دارد؛ خرید مبلمان ام دی اف مقرون به صرفه تر است.

استحکام ام دی اف بالاست و برای بکار بردن در مبلمان و میز و قفسه ها مناسب است زیرا مقاومت بالایی دارند.

از مزایای دیگر و البته مهم ام دی اف تنوع بالای آن می باشد که شما با هر سلیقه ای میتوانید طرح روی ام دی اف با رنگ دلخواه و همچنین میزان ضخامت دلخواه خود را انتخاب کنید.

قابلیت دیگر ام دی اف این است که میشود از روکش های مختلفی استفاده کرد مانند روکش های لمینت و ملامینه و… که امکان الگو و طرح های مختلفی را فراهم میکند.

اگر بخواهیم ام دی اف و چوب را مقایسه کنیم بزرگترین مورد بهای تمام شده است. ام دی اف ارزان تر از چوب واقعی است که این مزیت بزرگی در رقابتش با چوب به حساب میاید.

ام دی اف با رنگ آمیزی تشخیصش از چوب واقعی سخت است. سطح بسیار صاف و یکدست ام دی اف آن را به یک سطح خوب برای رنگ آمیزی تبدیل کرده است.

 

معایب

مورد اول آسیب زدن رطوبت به آن است. ام دی اف در مقابل رطوبت و آب مقاومت بالایی ندارد و هنگامی که در معرض آب و رطوبت قرار بگیرد متورم میشود و شکل ظاهری زیبای خود را از دست می دهد.

که البته بعضی از روکش های آن ضد آب هستند و این مشکل را می توانند حل کنند. رطوبت میتواند در واقع وارد مغزی ام دی اف بشود و آن را خراب کند.

ام دی اف نیاز به مراقبت و نگهداری دارد زیرا در برابر رطوبت یا خراشیدگی آسیب پذیر است و اکثرا کابینت های آشپزخانه که ام دی اف هستند قابل تعمیر نیستند پس مراقب از آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

کابینت های ام دی اف در برابر حرارت نیز حساس هستند و اگر در مجاورت اجاق گاز باشند مشکلاتی مانند پوسته پوسته شدن و یا حباب برای آنها پیش میاید و ممکن است حتی رنگ خود را از دست بدهند و از زیبایی آن ها کم شود.

 

 

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

09021217606
X